Přeskládej klávesy na klávesnici!
Zobraz něco na svém telefonu - může jít o otevřený web, aplikaci pro čtení QR kódů, video, fotografie, souřadnice, mapa,... Hráči budou muset vyluštit kód, který nastavíš k odemčení.
Nápovědu nebo zprávu můžeš rozsekat na mnoho malých kousků, ty hráči musí poskládat dohromady. Mohou kousky získat buďto najednou, nebo postupně.
TIP!
Každý kousek může být schovaný jinde - to můžeš využít pokud má tvá únikovka paralelní příběh.
Pokud máš číselný zámek, nebo jakýkoli jiný úkol, kde je třeba získat číslice, injekční stříkačka ti pomůže. Můžeš nechat hráče nasávat například různé barevné tekutiny. Pokud je máš přesně odměřené, ukáže barva na stupnici přesnou číslici.
Chceš v únikovce použít moderní technologii? Můžeš vytvořit QR kódy, pomocí kterých hráči budou dostávat nápovědy, řešení, nebo multimediální obsah, jako jsou třeba videa a tak podobně.
Pokud víš, že někdo z týmu, který bude šifru řešit ovládá umění rychlého skládání rubikovy kostky, můžeš jednu barvu na ní nahradit QR kódem.
Není potřeba poskládat všechny strany, stačí strana s QR Kódem, což zvládne opravdu každý!
Optické klamy jsou dobrým způsobem, jak ukrýt kód, či nápovědu!
Substituční šifry jsou základem šifrování vůbec. Pomocí různých znaků nahrazuješ znaky jiné.
E-book Šifrovací klíče + šifrovací kotouče + uprav si vlastní šifru
V E-booku najdeš 7 šifrovacích tabulek, podle kterých můžeš vytvářet jednoduché šifry.
Tabulky získáš i v podobě šifrovacích kotoučů.
Zároveň je získáš i ve formátu .pptx (PowerPoint) a snadno si své šifry seskládáš a vytiskneš.
Stejně jako na puzzle, i na kostičky Lega je možné napsat vzkaz, heslo, šifru, nakreslit bludiště,...
Z Lega je možné postavit nejen plochu, ale třeba i celý objekt, což může být nutné pro vyřešení této šifry.
Pokud budou hráči používat cokoli, co bude potřeba vystřihnout, můžeš jim zamknout nůžky. Klíč k nim může být někde schovaný, nebo může být získán během plnění jiných úkolů. Případně můžeš použít číselný zámek.
Piktogramy nás běžně obklopují, ať už jde o zákaz kouření, panáčka na toaletách, nebo kterýkoli jiný. Jejich pomocí můžeš schovat heslo, provést hráče krok za krokem celou hrou, nebo je navést na následující úkol či šifru.
Chceš-li text schovat tak aby nebylo možno přečíst ho bez klíče, vytvoř tabulku s písmeny a také mřížku, která bude mít díry na správných místech. Zpráva bude čitelná pouze pokud se tabulka mřížkou překryje.
Připrav hráčům video, které budou muset pustit pomocí ovladače.
TIP!
V předchozím úkolu může tým získávat baterie do ovladače.
Udělej webovou stránku, která hráče příběhem provede! Web uděláš jednoduše a zdarma pomocí několika kliknutí.
Můžeš také použít Formuláře Google, které jsou pro vytváření šifrovacích her velmi praktické. Můžeš pomocí nich například kontrolovat kódy...
Vytvoř reálné místo, ale pouze jako model. Potřebuješ například místo činu? Není problém vytvořit pokoj z krabice od bot a dalších věcí, které najdeš doma.
Nech hráče najít zprávu například podle Morseovy abecedy vysílané zvukem.
Případně použij zvuky z běžného života jako alternativní součást šifry.
Použij plán pokoje, ve kterém se hra odehrává. Můžeš využít i překrývání jednotlivých papírů s křížky, podle kterých hráči najdou kde je co schované.
Písmenné značení prvků a protonová čísla můžeš použít k převádění mezi sebou, zároveň tabulka udává hodnotu jednotlivým prvkům.