Téma a náročnost

Pro koho?
Při výběru tématu tě čeká nemilé překvapení. Jedná se totiž o první krok a právě první a poslední kroky, které vypadají nejjednoduššeji, bývají často ty nejtěžší. Je to jako když letí letadlo, nejvíce havárií proběhne právě při startu a přistání. Nemusíš se ale bát, že bys téma nakonec nevybral. Dobrý nápad je ale základ.
Pokud budeš vybírat téma, je dobré aby mu rozuměli všichni zúčastnění. Tak například pokud budeš dělat únikovku na párty pro svoje děti, asi nebude dobré vybrat hororová témata. Pokud budeš chtít udělat únikovku pro své přátele, stojí za to zapřemýšlet nad tím, odkud je znáš a co vás spojuje. To jsou základní otázky, které ti mohou výběr hlavního tématu výrazně usnadnit.

Únikovku můžeš připravit pro:

 • kamarády

 • rodinu

 • děti

 • kolegy v práci

 • spolužáky/své studenty ve škole jako ozvláštnění vyučovací hodiny

 • ale třeba i pro psa...

Úniková hra pro psa? (Pro celý článek rozklikni šipku)

Úniková hra pro psa?

Byli jsi někdy na únikovce? A co tvůj pes?

Máš pocit, že někdo upadl ze stromu a to rovnou na hlavu? Není to tak! I tvůj domácí mazel si občas rád nechá zamotat hlavu!

Jistěže se nejedná o klasickou únikovou hru, kde je cílem vyřešit několik hádanek a hlavolamů, aby ses vyprostil z místnosti. Cílem u psích únikovek je něco mnohem jednoduššího.

Co přesně tedy má být úkol pro psa?

Ať se to zdá jakkoli nesmyslné, nejlepším cílem pro hafana bude nějaká ňamka! Pamlsky nebo granule jsou totiž ideální odměna a pokud má mazel nějakou oblíbenou, určitě se dostatečně vynasnaží, aby se k ní dostal.

A k čemu, že je dobré něco takového dělat?

Důvodů k vytváření psí únikovky můžeš mít hned několik. Pokud například chceš svého chlupáče zabavit, aniž by ses mu mohli v daný čas věnovat, je předpřipravená únikovka skvělým řešením. To samé ve chvíli, kdy chceš, aby si třeba jen hrál.

Jak to tedy funguje?

Cílem je dostat se k nějaké oblíbené pochoutce. Věř nebo ne, na to pejsánek jistě velmi rychle přijde a kdyby ne, stačí mu to jednou ukázat.

Co si ale pod pojmem psí únikovky představit?

Jedná se v podstatě o velkou hračku. Jak přesně bude vypadat je jen a jen na tobě. Skvělým materiálem, který můžeš na hru využít je cokoli, co už nebudeš postrádat, jako jsou například stará trička, novinový papír, ruličky od papíru toaletního, potravinová folie, krabice, izolepa,…

Zmíněná krabice je skvělý základ pro stavbu. Můžeš do ní pak naskládat menší komponenty a celou obmotat potravinovou folií, nebo papírovou taškou od nákupu. Papíry a trička zmuchlej a smotej. Nezapomeň ale právě do nich zabalit psí odměnu. Následně je můžeš strčit do menších krabiček, nebo do toaletních ruliček, které pak obmotej třeba izolepou.

Co tedy použít?

Papíry

Noviny

Toaletní a jiné papírové ruličky

Izolepu

Obaly od vajíček

Potravinářskou folii

Staré oblečení

Běžné hračky vašeho pejska

Tašky

Krabičky a krabice

Cokoli co můžeš postrádat a co tě napadne

Uvidíš, že mazel bude mít zábavu klidně i na pár hodin (což se hodí zejména pokud ho doma necháváš třeba dopoledne samotného.)

Něco co všichni znají!
Důležitým pravidlem je vybrat něco, co je pro všechny ve skupině známá věc. Pokud například uděláš únikovku na téma Hvězdných válek a mezi hráči bude polovina lidí, kteří ani jeden z filmů neviděli, nejspíš si to tak neužijí, jako kdyby byl námět hry úplně jiný. Existují základní okruhy témat, ze kterých je snadné vybrat a dá se předpokládat, že většina lidí bude vědět o čem hra je:

 • Povolání

 • Věda (laboratoře šílených vědců,...)

 • Cestování (tajemná místa,...)

 • Známé filmy

 • Hudba

 • Historie

 • Příroda

 • Televizní seriály

 • Tradice

 • Jídlo

 • Pověsti

 • Strašidla

Podrobněji nalezneš rozepsané náměty v Taháku Témata, který najdeš v bonusech. Pokud budeš chtít vybrat, koukni do něj, třeba tě k něčemu inspiruje!

Tahák témata

Hledáš téma/námět na únikovou hru? Tento tahák obsahuje námětů kupu, jistě v něm budou časem přibývat další!

Pokud vybereš téma a cíl hry, pusť se do vymýšlení příběhu. Příběh si klidně někam napiš. Je dobré aby obsahoval i úvod do děje, který pak před začátkem hry přečteš společně s pravidly hráčům. Pokud vybereš zajímavé téma, můžeš hráčům udělit nějakou "roli". Mohou se stát například týmem vědců, nebo slavnými detektivy.

Vybrat téma ti může pomoct i tento pracovní list:

Vyber téma a posuň se k dalšímu kroku. Důležité je nyní vymyslet příběh, který bude hráče hrou provázet!
TIP!
Při vybírání úkolů již přemýšlej jak je přiřadit do konkrétního tématu.